שימו שמן, שימו מים: המדריך לניקוי, תחזוקת והכנת האופניים שלכם לעונה החמה

EmilyMaye-Trek-2739_Bw_mr

האביב כבר כאן, וזה הזמן המושלם להוציא את האופניים מהמחסן (או לנקות מהם את הבוץ) ולהכין אותם לעונה החמה. המטרה של המדריך הבא היא ללוות אתכם בתהליך, צעד אחרי צעד, חלק אחרי חלק – ולוודא כי האופניים תקינות ומוכנות לרכיבה מהנה ובטוחה בחודשים הקרובים.

השרשרת: הרכיב המרכזי והחשוב ביותר אותו יש להקפיד ולנקות היא השרשרת. הרעות החולות העיקריות מהן עלולה לסבול השרשרת לאחר העונה הקרה, הן הצטברות של שמן וגריז, בוץ ולכלוך. את השמן והגריז ניתן לנקות באמצעות תכשיר (ספריי/נוזל) מסיר שומנים ובעזרת מברשת וצינור מים. את הבוץ והלכלוך (העלולים להצטבר על כל חלקי השרשרת כולל הנסתרים שבהם) יש לנקות באמצעות אותה המברשת ובעזרת זרם מים חזק. חשוב לזכור, כי לאחר הניקוי היסודי של השרשרת יש לשמן אותה היטב בשמן המיועד לאופניים. על תהליך השימון יש לחזור פעם בשבועיים לפחות במהלך עונות הרכיבה. יש לשים לב גם לבלאי הטבעי של השרשרת. נהוג להחליף שרשרת כל 1,000 עד 5,000 קילומטרים של רכיבה. עם זאת, על מנת להימנע מקריעת השרשרת בזמן הרכיבה ופגיעה בכם ובאופניים, אנו ממליצים להתייעץ עם מתקן אופניים עליו אתם סומכים לגבי מועד ההחלפה.

הצמיגים: הצמיגים מהווים חוליה חלשה נוספת אשר יש להקפיד על ניקיונה. חריצי הצמיגים צוברים בוץ ואבק רבים והם פגיעים במיוחד לבלאי טבעי שנוצר כתוצאה מרכיבת חורף או משהות ארוכה מידי במחסן. יש להקפיד לנקות היטב את הצמיגים במים. כמו כן יש לבחון היטב את מצב השחיקה של הצמיגים ולהחליף אותם במידת הצורך.

הבלמים: בגלל רגישותם הרבה, הטיפול בבלמים הוא אחד השלבים הקשים בניקיון הכללי. הבדיקה החשובה ביותר קשורה למצב של הכבלים ושל רפידות הבלם. במידה ומצאתם חלודה על הכבלים או שחיקה של הרפידות חשוב למהר ולהחליף אותם. בנוסף, יש לנקות בעדינות, בעזרת מטלית ונוזל ניקוי את החלק המתכתי של הגלגל וזאת על מנת למנוע שחיקה של הבלמים. זכרו כי אסור בשום אופן לשמן את הבלמים ואת הרפידות! במידה ועשיתם זאת נקו היטב, לפני הרכיבה הראשונה, את אזור הבלם עם מים ומסיר שומנים.

השלדה: השלדה היא החלק החשוב ביותר של האופניים. בדומה למקלחת שדורש הגוף האנושי כך גם השלדה זקוקה לשטיפה, סיבון וניגוב מתחת לזרם מים. שטיפה זו היא חשובה מכיוון שכל לכלוך הנמצא על השלדה מוצא את דרכו, במוקדם או במאוחר, לתוך אחת המערכות העדינות של האופניים. יש להקפיד שלא להתיז ישירות על חלקים המכילים מיסבים!

הגלגל: לפני הנסיעה הראשונה יש לבדוק היטב את גלגלי האופניים על מנת לוודא כי כל החישורים ("השפיצים") תקינים. התפקיד של החישורים הוא לייצב את הגלגל ולאפשר לאופניים לנסוע בצורה חלקה. חישורים עשויים להישבר בתקופת החורף ולאחר תקופות ארוכות של אי פעילות, יש לבחון את תקינות הגלגל ולהימנע ממצב בו אתם נוסעים עם גלגל לא שלם.

כבלים: מערכת ההילוכים תלויה בשרשרת (אותה כבר ניקינו) ובכבלים המסייעים לנו להעביר הילוך. הקפידו לבחון היטב את רמת הניקיון של הכבלים ואת הגמישות שלהם. במידה ונראה לכם כי המצב שלהם איננו טוב מומלץ להחליף אותם במהרה.

בולמי זעזועים: לבסוף יש לבחון את בולמי הזעזועים ולנקות אותם היטב מכל לכלוך שעלול היה להצטבר עליהם. לאחר הניקיון ולפני הרכיבה הראשונה טפטפו על בוכנת הבולמים כמה טיפות שמן.

מה הטיפים שלכם להכנת האופניים לעונה החמה? ספרו לנו בתגובות!

 

כיצד לבחור שמן שרשרת לאופניים שלכם?
המדריך לקניית אופני הרים למתחילים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

ניווט
Close

עגלת קניות

קטגוריות

ציוד רכיבה אפשר למצוא בהרבה חנויות, מהרבה מותגים.
אבל רק כשאתם קונים ציוד רכיבה של Bontrager,
תוכלו לנסות אותו חודש בשטח או בכביש,
ואם לא תתחברו – תוכלו להחליפו בחנות במוצר Bontrager אחר.
בלי שאלות ועם חיוך.