"ישראמן" איש הברזל הישראלי- מאת גלעד רותם

"ישראמן" איש הברזל הישראלי
מאת: גלעד רותם (נכתב עבור מגזין אופניים).

ה"ישראמן" הוא שמה של תחרות הטריאתלון הישראלית למרחק הארוך האקוויוולנטית לתחרות הבינלאומית המוכרת בשם "איש ברזל" (Iron Man שם רשום) . התחרות כוללת שחייה למרחק של 3.8 ק"מ, רכיבה למרחק של 180 ק"מ וריצת מרתון 42.2 ק"מ.
למה נבחרו דווקא המרחקים האלה? הרעיון של התחרות נולד כוויכוח בין רצים ושחיינים לגבי השאלה מאיזה ענף מגיעים ספורטאי הסבולת הטובים ביותר לוויכוח הצטרף מפקד הצי האמריקאי, ג'ון קולינס, וציין שדווקא הרוכב האגדי אדי מרקס הינו בעל צריכת החמצן המירבית הגדולה ביותר שנמדדה עד כה ולכן כנראה שרוכבי האופניים הם ספורטאי הסבולת האולטימטיבטיים. גו'ן קולינס הציע ליישב את הויכוח בתחרות אחת שתקבע מיהו הספורטאי הטוב ביותר שיזכה בתואר "איש הברזל". התחרות נקבעה להיערך באי אואהו שבהוואי והתבססה על חיבור ברצף של שלוש תחרויות סבולת שהתקיימו באותה העת באי: תחרות השחייה במים סוערים של וואיקיקי, תחרות האופניים הסובבת את האי ומרתון הונולולו. כך, מוקדם בבוקר של ה 18 לפברואר ,1978 יצאו לדרכם חמישה עשר ספורטאים, כאשר לכל אחד צוות תמיכה שסיפק לו מים, אוכל ועידוד לאורך המסלול. גורדון הלר, מהצי האמריקאי סיים ראשון בזמן של 11:46 שעות. על השייט האמריקאי שהגיע שני מספרים, כי הוביל את התחרות עד אחרי נקודת ההחלפה השנייה (בין האופניים לריצה) אך בשל העובדה כי אזלו המים לצוות הליווי שלו, הם נאלצו לתת לו ללגום בירה במקום. והתוצאה ידועה…

ב-1999 התקיימה תחרות איש הברזל הראשונה בישראל, אליה זינקו 26 חלוצים. מאז מדי שנה התחרות משתפרת ומספר המשתתפים בה מהארץ ומחו"ל גדל. בעשרים בינואר 2012 תתקיים התחרות באילת ואליה יזנקו מעל 500 ספורטאים למקצי איש הברזל, חצי איש הברזל ושלשות.

אחד המאפיינים היפים של התחרות הוא שלמרות התקדמותה, היא עדיין שומרת על הרוח הספורטיבית הראשונית של תחרויות איש הברזל. קונרד פון אולמן השוויצרי , מנצח הישראמן בשנת 2009 היטיב להגדיר את התחרות: "השתתפתי בתחרויות אחרות … שהיו בעלות אופי תחרותי מידי. הישראמן הוא אירוע בו נושבת רוח חיה של טריאתלון וזה בדיוק מה שאני הכי אוהב".
התחרות נבחרה לפני כמה חודשים כאחת מתחרויות הטריאתלון למרחק הארוך הטובות בעולם. מלבד העובדה שהתחרות מתקיימת בישראל, הייחוד שאני מצאתי בה הוא השילוב בין נוף מדברי עוצר נשימה, מסלול הרכיבה המאתגר והאווירה ששוררת במהלך התחרות. תחרות זו כוללת הרבה קטעים של "לבד" אך כשמזדמן לחלוף על פני קהל שבא לעודד או על פני מתחרים אחרים, כמעט תמיד מכירים ומעודדים אחד את השני.

המסלול בישראמן כולל שחייה במספר הקפות בים האדום. רכיבה המתחילה באילת וכוללת טיפוס מאתגר של כשמונה מאות מטרים המשתרעים על פני חמשה עשר ק"מ למעבר נטפים ומשם רכיבה המתאפיינת בגבעות מתגלגלות, מישורים ורוחות עזות לכיוון נאות סמדר וחזרה. נקודת ההחלפה בין הרכיבה לריצה נמצאת במעבר נטפים, כלומר מסלול הרכיבה אינו מעגלי. מסלול הריצה מתחיל בירידה תלולה לאילת, אותה מטפסים בתחילת מסלול הרכיבה, ממשיך במישור לאורך גבול ירדן ומסתיים בטיילת שבאילת.

אם אתם טריאתלטים, בוודאי כבר שמעתם על התחרות. אם אתם רוכבים שרוצים להתנסות במסלול רכיבת נגד שעון ארוך ומאתגר, כל שנותר לכם לעשות הוא לגייס שחיין מים פתוחים ורץ שישמח להתחיל את המרתון שלו בירידה ולהירשם לישראמן כשלשה.

כיצד בוחרים אופניים?
המדריך לבחירת כסא תינוק לאופניים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

ניווט
Close

עגלת קניות

קטגוריות

ציוד רכיבה אפשר למצוא בהרבה חנויות, מהרבה מותגים.
אבל רק כשאתם קונים ציוד רכיבה של Bontrager,
תוכלו לנסות אותו חודש בשטח או בכביש,
ואם לא תתחברו – תוכלו להחליפו בחנות במוצר Bontrager אחר.
בלי שאלות ועם חיוך.