אוכפים לוהטים – 6 טיפים לרכיבה קיצית

 

בניגוד לחלק ניכר ממדינות העולם, בדגש על רבות ממדינות אירופה, החורף המקומי לא מהווה מגבלה של ממש בשגרת האימונים של רוכב האופניים הישראלי. יחד עם זאת, הקיץ ה"חמים" שלנו יכול בהחלט להוות אתגר בטיחותי. אז לפני שתמשיכו בנוהל האימונים הקבוע שלכם ואולי אפילו תרימו הילוך, הנה מספר טיפים שיעזרו לכם לעבור את העונה החמה בשלום ועם חיוך על הפנים.

קוו לטוב, צפו לרע

במהלך הקיץ מומלץ לתת עדיפות למסלולים שאתם מכירים ובעיקר למסלולים שבהם תיהנו משפע של מקטעים מוצלים. בנוסף כדאי לבחור מסלולים שבהם יש מספיק מקומות שבהם תוכלו לעצור להתרעננות ולמלא מים. לפני היציאה לדרך עדכנו לפחות אדם אחד בנוגע לתוואי המסלול שלכם, אל תשכחו לקחת טלפון סלולרי וכן זכרו להצטייד במעט כסף לכל צרה שלא תבוא. עליכם להכין את עצמכם לכל תרחיש ולכן מומלץ גם לצאת לרכיבה כשאתם מצוידים בכמות גדולה יותר של מים מהדרוש.

היו חכמים בשמש

השתדלו להימנע מרכיבה בשעות החמות ביותר במידת האפשר, כשבגדול מדובר בין עשר בבוקר לארבע אחר הצהריים. בחרו בבגדי רכיבה מנדפי זיעה כדי שתיהנו מנוחות ויובש מרביים לאורך (רוב) הדרך ואל תשכחו למרוח קרם הגנה לפני היציאה מהבית. בכל מקרה של תקלה או תקר, הקפידו לעצור במקום מוצל והימנעו בכל מחיר מעבודה תחת השמש הקופחת.

הדרגתיות היא מילת המפתח

לא פשוט להסתגל לרכיבה בטמפרטורות גבוהות ולשמש היוקדת. לכן כשהטמפרטורות מתחילות לטפס בתחילת הקיץ, בחרו מסלולים קצרים יחסית ושמרו על קצב רכיבה איטי. בד בבד עם ההסתגלות של הגוף לאקלים הקיצי, הגבירו את הקצב והאריכו את הדרך: בדרך כלל תוך מספר שבועות הגוף מצליח להסתגל לתנאים החדשים.

מים מים בששון

שתו מים לפני, במהלך ואחרי כל רכיבה והקפידו לשאת כמות גדולה של נוזלים, גם אם אתם מתכוונים לצאת לרכיבה קצרה יחסית. נסו להימנע מצריכה של יותר מדי נוזלים בבת אחת כדי להימנע מכאבי בטן. תחת זאת הקפידו לקחת מספר לגימות קטנות אחת לחמש עד עשר דקות לאורך הדרך. באופן כללי תמיד חשוב שלא להמתין למצב של צמא או יובש בפה כדי לצרוך נוזלים, אך בקיץ נקודה זו חשובה במיוחד.  

אלקטרוליטים בהתאם לצורך

אם אתם רוכבים יותר משעה ברציפות, הקפידו להחזיר לגוף את האלקטרוליטים שהוא מאבד בהזעה. כבודם של המים הצלולים במקומו מונח אבל ברכיבות ארוכות שבהן מזיעים הרבה, חשוב לגוון עם משקה איזוטוני או מזונות מלוחים כמו בוטנים ובייגלה מלוח.

בשבחי ההתאוששות

שלב ההתאוששות לאחר הרכיבה הופך לחשוב במיוחד לאחר רכיבות בחום הלוהט של הקיץ הארצישראלי, בעיקר כשמדובר ברכיבות ארוכות. לכן דאגו מראש לכך שבסיום הרכיבה תוכלו להטעין את מצבורי האנרגיה שלכם במהירות מבלי להתמהמה. ההמלצה היא לצרוך ארוחה שבה נשמר יחס של 1:4 (על כל גרם חלבון, ארבעה גרמים של פחמימות) ולא להפסיק לצרוך נוזלים בשעות שלאחר הרכיבה. בנוסף הרשו לעצמכם לנוח לאחר הרכיבה והקשיבו למסרים שהגוף משדר בנוגע לעומסים שהפעלתם עליו במהלך המסלול.

השורה התחתונה

עבור רוכבים רבים, הקיץ הוא העונה האידיאלית לצאת לרכיבה. גם רוכבים חובבים ואפילו כאלה שלעיתים נדירות מוציאים את האופניים מהמחסן, נוהגים להרבות ברכיבה דווקא בעונה החמה: אולי בהשראת הטור דה פרנס ואולי פשוט כי הארץ שלנו כל כך יפה במהלך בקיץ. אמנם בקיץ אין סכנת החלקה ולמעשה רבות מהסכנות האורבות לרוכבים בחורף אינן רלוונטיות כלל לקיץ, אך לקיץ חוקים משלו וסכנות משלו, שחשוב להיות מודעים אליהן.

למרות כל זה, כל עוד תקפידו על הכללים שהוזכרו לעיל – אם תשכילו לבחור את המסלול הנכון, להסתגל לחום בהדרגתיות, להרבות בשתייה, להחזיר לגוף את האלקטרוליטים שאיבד במהלך הרכיבה ולתת להתאוששות את הכבוד הראוי לה, תצליחו לעבור גם את הקיץ הקרוב בקלות, בכיף ובבטחה.  

 

רק עם אופניים: 10 טיפים לרכיבה עירונית חכמה ובטיחותית
מה כבר ביקשתי – שלושה דברים שהמכונאי שלכם היה מת שתעשו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

ניווט
Close

עגלת קניות

קטגוריות

ציוד רכיבה אפשר למצוא בהרבה חנויות, מהרבה מותגים.
אבל רק כשאתם קונים ציוד רכיבה של Bontrager,
תוכלו לנסות אותו חודש בשטח או בכביש,
ואם לא תתחברו – תוכלו להחליפו בחנות במוצר Bontrager אחר.
בלי שאלות ועם חיוך.